Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice koná tradiční Den lékáren, letos s podtitulem „Samoléčba začíná v lékárně“. Tato osvětová akce si klade za cíl připomenout veřejnosti důležitou roli farmaceutů a farmaceutických asistentů pracujících v lékárnách coby kvalifikovaných odborníků schopných poradit s výběrem vhodného přípravku a upozornit na možná rizika spojená se samoléčbou.

Volně dostupné léky bývají často první volbou při běžných zdravotních potížích. Mnoho lidí však sahá po přípravcích bez dostatečných znalostí, což může vést ke zdravotním komplikacím. Řada léčiv se navzájem ovlivňuje a významný vliv může mít i potrava či doplňky stravy.

Ačkoliv je samoléčba běžnou součástí péče o zdraví, její úspěšnost a bezpečnost závisí na správném výběru léčiva i dodržení doporučeného dávkování. Právě zde hrají nezastupitelnou roli farmaceuti a farmaceutičtí asistenti, kteří jsou často prvními zdravotnickými pracovníky, na které se pacient obrací při méně závažných obtížích.

Podle aktuálního průzkumu veřejnost nejčastěji využívá samoléčbu při nachlazení, rýmě, kašli, bolestech hlavy, zad či zubů, ale také při trávicích potížích. Alarmující však je, že při samoléčbě se na zdravotníka obrací pouze 3 % pacientů. Přitom právě kontakt s odborníkem je klíčový pro to, aby byla samoléčba opravdu účinná a bezpečná.

Den lékáren tak připomíná, že lékárna není ani zdaleka „místem pro výdej léků“, ale zejména důležitým bodem pro odborné poradenství vedoucí k zodpovědné péči o zdraví.